iem.
Czym różnią się te dwa zwroty? Łatwo można je pomylić, ponieważ nieraz używa się tych dwóch słów, jako zamienników, jednak nie w każdym przypadku się to sprawdzi.
"Prawnik" jest pojęciem ogólnym - to po prostu człowiek, który szczegółowo zna się na prawie, na przykład ukończył studia prawnicze. Ktoś taki, po dalszej nauce, może zostać komornikiem, a mawet sędzią lub udzielać ludziom porad w kwestii rozwodów czy przejmowania spadku. Prawnicy mają również kwalifikacje do sprawdzania zgodności z konstytucją ważnych dokumentów.
A teraz przejdźmy do kwestii adwokata. Człowiek z takim zawodem pracuje w konkretnej dziedzinie. Najbardziej musi znać się na przepisach wykorzystywanych w sądzie. Adwokat jest obrońcą czyli przeciwieństwem prokuratora, ale jest także prawoznawcą. To ważna rola w sądzie, która często decyduje o tym, jaki zapadnie wyrok. Taki rzecznik powinien nie tylko być obeznany z różnego rodzaju zasadami, ale także wiedzieć jak trafić do ludzi i umiejętnie przekonać ich do swojego zdania.
Rola prawnika wymaga posiadania budynku, jakim jest kancelaria prawnicza, gdzie ludzie będą mogli zgłaszać się ze swoimi problemami. Takie miejsca mogą różnić się wielkością. Najmniejsza jest jednoosobowa, ale istnieją też takie osiągające status międzynarodowych. Mogą reprezentować firmy tam, gdzie potrzebna, a nawet wymagana jest pomoc prawna.
Usługi prawnika
W życiu prawie każdego człowieka przychodzi taki moment, gdy potrzebuje on porady prawnej. Prawo jest skonstruowane w taki sposób, że język prawniczy trudno jest zrozumieć bez pomocy fachowca. W takich okolicznościach prawnik lub kancelaria prawnicza są niezbędne do pomocy. Są sytuacje, gdy adwokat ratuje życie, mówiąc w przenośni. Adwokat jest niezbędny, na przykład, podczas prowadzenia sprawy rozwodowej lub podziału majątku. Gdy w grę wchodzi sprawa opieki nad dzieckim prawnik lub kancelaria prawnicza mogą okazać się niezwykle pomocne. Zwykły obywatel, który na codzień nie ma do czynienia z Kodeksem Rodzinnym, raczej nie upora się z setkami przepisów oraz orzecznictwem. Adwokat poza tym ma doświadczenie w prowadzenie procesów sądowych, zna dobrze procedurę oraz może uchronić swoich klientów przed popełnieniem błędów procesowych. Prawnik zawsze sporządzi pismo procesowe w taki sposób, aby zostało zaakceptowane przez sąd oraz dopilnuje terminów sądowych. Kwestia terminów jest bardzo ważna, gdyż w przypadku przegapienia któregoś z terminów sądowych, można stracić możliwość dochodzenia swoich praw w sądzie. Dobrym wyborem będzie też kancelaria prawnicza, która zatrudnia kilku prawników z różnych specjalizacji. Kancelaria prawnicza może zaproponować podpisanie umowy oraz wykupienie abonamentu na swoje usługi, co w sposób znaczący może obniżyć koszty usług prawniczych. Adwokat może być potrzebny również podczas podpisania ważnej umowy przez przedsiębiorców lub redagowania pisma do urzędu.
Natomiast gdy pojawia się możliwość uratowania
Rozwód to jedno z najbardziej traumatycznych doświadczeń w życiu człowieka. Wszak właśnie wtedy diametralnie zmienia się nasze dotychczasowe życie, Jak przetrwać rozwód? Na pewno warto zatrudnić pełnomocnika. Doświadczony adwokat pomoże nam przejść przez ten trudny czas i pozałatwiać wszystkie nasze sprawy, a tych jest nie mało.
Z rozwodem wiążą się bezpośrednio takie kwestie, jak podział wspólnego majątku, opieka nad małoletnimi dziećmi czy alimenty. Doświadczony prawnik pomoże nam odpowiednio uregulować te kwestie.
Jakie są przesłanki rozwodu w prawie polskim?
Musza zajść trzy przesłanki, aby sąd mógł rozwiązać małżeństwo przez rozwód. Musi nastąpić trwały i zupełny rozpad:
- więzi ekonomicznej,
- więzi emocjonalnej
- więzi fizycznej.
Można bardzo łatwo stwierdzić kiedy pomiędzy małżonkami ustała więź ekonomiczna czy fizyczna, ale bardzo trudno obiektywnie stwierdzić, kiedy zniknęły między nimi uczucia. I to jest zadanie sądu. Sędzie musi ocenić każdą sprawę indywidualnie, na podstawie swojego życiowego doświadczenia.
Jeżeli rzeczywiście nie zauważy żadnych szans na uratowanie małżeństwa, to może je rozwiązać już na pierwszej rozprawie. Natomiast, gdy pojawia się możliwość uratowania związku, to sprawa zostaje skierowana do mediacji.
Jak znaleźć dobrego pełnomocnika?
Najlepiej skorzystać z poczty pantoflowej, czyli polecenia znajomych. Możemy też wpisać w wyszukiwarkę internetową odpowiednią frazę, na przykład kancelaria prawnicza prawo rodzinne i rozwody. Po chwili zobaczymy długą listę wyników.